top of page

BESZÁMOLÓ 2023
Európai Szolidaritási Testület és a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület nemzetközi pályázat

Megvalósult eseményeink az E.S.C. programon belül 2022-ben:

​

BevezetÅ‘ eseményünk: ahol a résztvevÅ‘k a fenntartható tervezés, a körforgásos design és a biológiailag növeszthetÅ‘ anyagok témaköreibe kaphattak betekintést alapszinten.

Micélium és kombucha workshop: a másfél órás műhelyfoglalkozás során a résztvevÅ‘k betekintést nyerhettek a gomba micélium, illetve bakteriális cellulóz alapú bioanyagok és a hozzájuk kapcsolódó biodesign tematikákba. A kétszer ismételt alkalom egy elméleti tudás átadásból és egy gyakorlati etapból állt. Az elméleti rész során a minél széleskörűbb elméleti ismeretszerzés volt a cél, aminek megsegítése érdekében egy vetített prezentáció formájában mutatta be a workshop vezetÅ‘ a biodesign kapcsolódó szegmenseit releváns szakmai példákkal alátámasztva az adott bioanyaggal kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat. A foglalkozás második felében pedig minden résztvevÅ‘ összeállított egy kis méretű bioanyag növesztÅ‘ közeget, gyakrolatban alkalmazhatta  az elméleti tudásanyagot. Ezeket a növesztÅ‘ közegeket a résztvevÅ‘k elvitték magukkal, és végigkövethették mindkét anyag életciklusát, és különféle utókezeléseknek vethették alá a növesztett matériákat, eltérÅ‘ anyagkaraktereket kialakítva belÅ‘lük.

Öko festési eljárások workshop: az  ecodye tematikájú workshopra a magyar szcéna egyik legavatottabb növényi festÅ‘ mesterét hívtuk el vendég elÅ‘adónak Hajgató Sára személyében. Azért esett rá a választásunk, mert felhalmozott tudás anyagának, szemléltetÅ‘eszköz készletének köszönhetÅ‘en sokkal komplexebb képet tudott felvázolni a workshop résztvevÅ‘inek, mint önkéntes csoportunk tagjai, akik kevesebb tapasztalattal rendelkeznek az ökofestés terén. A workshop kezdetén egy hosszabb elméleti blokkban Sára ismertette a növényi festés alapjait: a megfelelÅ‘ organikus, festhetÅ‘ anyagokat, a különbözÅ‘ növényi- és ásványi alapú pácolási eljárásokat, valamint a hazai, lokálisan rendelkezésre álló festÅ‘növény típusokat. A nagy mennyiségű ismeretanyag átadását megkönnyítette és szemléletessé tette az a nagyszámú anyagminta tábla, amin átláthatóan szerepeltek a festési kísérletek.

Az alkalom második felében a résztvevÅ‘k növényi tintákkal kísérleteztek, hogy kipróbálják  a növényi festékek működését. 

Bioműanyagok workshop: A két részre osztható workshop elsÅ‘ etapjábanban vetített prezentáció segítségével történt meg a bioműanyagok kontextusba helyezése, majd kisebb csoportokban hozták létre a résztvevÅ‘k a workshop vezetÅ‘k segítségével saját agar-agar alapú bioműanyag  anyag kísérleteiket különbözÅ‘ természetes pigmentek és szálerÅ‘sítések alkalmazásával.

Digitális tervezés workshop: A ruhaipari 3D tervezés lehetÅ‘séget teremt a kísérletezésre különbözÅ‘ design variációk kipróbálására, anélül, hogy fizikai erÅ‘forrásokat, alapanyagokat kellene felhasználni, illetve segít minimalizálni a szabászati hulladék mennyiségét. Ezen a kurzuson a résztvevÅ‘k kipróbálhatták a divat specifikus 3D modellezést, amit fizikai vagy csak digitálisan létezÅ‘ ruhák készítéséhez egyaránt  használhatnak. Az elméleti blokkban a résztevÅ‘k megismerték az  iparági trendeket és új lehetÅ‘ségeket, ezután egy digitális ruhát tervezhettek 3D-s valós idejű tervezés segítségével a CLO3D nevű programban.

bottom of page